روغن موتور اصل

 روغن موتور اصل

روغن موتور اصل:اشاره شد که استفاده از روغن موتور اصل و استاندارد، باعث روان‌کاری و عملکرد مناسب قطعات و تجهیزات موتور می‌شوند. از طرفی خرید و استفاده از روغن موتور تقلبی می‌تواند خسارات زیادی در موتور خودرو به بار بیاورد و عملکرد آن را با اختلال مواجه کند. موتور و قطعات استفاده‌شده در آن، معمولا بسیار گران قیمت هستند؛ بنابراین هزینه این خسارت هم برای شما بسیار زیاد خواهد بود و حتی شاید در شرایطی مجبور ‌شوید که به تعویض موتور خودرو اقدام کنید!

برای تولید روغن موتور تقلبی بر خلاف روغن موتور اصل که روش‌های تولید استانداردی دارد، از مواد افزودنی بی‌کیفیت و نامرغوب استفاده می‌شود. تمام موادی که به روغن خالص برای تامین ویژگی‌های مختلفی مانند گرانروی،  APIو دیگر مشخصات روغن موتور اضافه می‌شوند، به‌طور مستقیم در عملکرد روغن موتور نقش دارند. جالب است بدانید که در مواردی شاید هزینه بسیار گزافی برای تولید روغن موتور تقلبی با مواد غیر اصل پرداخت شود تا از روغن موتور اصل قابل تشخیص نباشد.

افراد فرصت‌طلب با فروش روغن موتورهای تقلبی با قیمت روغن موتور اصل، سود سرشاری را کسب می‌کنند. خبر بدتر این است که با فروش بیشتر روغن موتورهای تقلبی و سود بیشتر این افراد، ضرر و زیان واردشده به خریدارانی که به جای روغن موتور اصل از جنس تقلبی برای موتور خودرویشان استفاده کرده‌اند، افزایش می‌یابد.

شاید فکر کنید که تنها عمر روغن موتور تقلبی کمتر از روغن موتور اصل باشد و روغن تقلبی در کوتاه‌مدت همان کارایی روغن موتور اصل را از خود نشان دهد. اما علاوه بر تولید روغن موتور تقلبی با افزودنی‌های نامرغوب، فرایند تصفیه این روغن موتورها هم کاملا غیراستاندار می‌باشد. در حالت کلی به دلیل 3 موردي که در ادامه ذکر می‌شوند، با قاطعیت می‌توان گفت که روغن موتورهای تقلبی هیچ گونه کارایی و مزیتی برای موتور خودرو ندارند!

  • به دلیل تصفیه و بازیافت غیراستاندارد روغن موتور تقلبی، خاصیت روان‌کنندگی روغن کاملا بی‌اثر می‌شود؛ در نتیجه روغن موتور تقلبی اثری برای رفع اصطکاک و ساییدگی بین قطعات موتور را نخواهد داشت.
  • ویسکوزیته پایین روغن موتور تقلبی نسب به روغن موتور اصل، باعث می‌شود تا تغییر دمای قابل توجه بر عملکرد آن تاثیر بگذارد. ممکن است در دماهای پایین و شرایط آب و هوايي سخت، روغن موتور يخ بزند و گرم‌شدن بيش از حد هوا باعث داغ‌شدن روغن موتور و آسيب به تجهيزات مختلف شود.
  • روغن موتور اصل در حالت عادی هم بايد حرارت ناشی از احتراق سوخت در سيلندر را از داخل موتور جذب كند. روغن تقلبی نه تنها اين خاصيت را ندارد، بلكه ممكن است در ايجاد حرارت در داخل موتور، مزيد بر علت شود!

با وجود تعداد كثيري از ويژگی‌های آسیب‌زننده که برای روغن موتور تقلبی وجود دارد، به دلیل قیمت پایین این روغن موتورها و استفاده از برندهای روغن موتور اصل و مشهور که کاملا شناخته‌شده هستند، فروش روغن تقلبی مخصوصا در بین رانندگانی که آشنایی زیادی با روش‌های مختلف تشخیص روغن موتور اصل ندارند، رواج زیادی دارد.

تشخیص روغن موتور اصل از تقلبی، می‌تواند یک چالش مشکل برای افراد باشد؛ اما در ادامه راهکارهایی را ذکر می‌کنیم که تمامی رانندگان می‌توانند با استفاده از آن‌ها تا حدود زیادی خیالشان را از خرید روغن موتور اصل راحت کنند.

راهکارهای تشخیص روغن موتور اصل پیش از نهایی‌ شدن خرید

روغن موتور اصل

بررسی بسته‌بندی و اطلاعات قوطی روغن موتور

اولین راهکار منطقی، چک‌کردن اطلاعاتی از قبیل لوگو، هولوگرام، تاریخ تولید و دیگر نوشته‌ها و برچسب‌ها است. قوطی روغن موتور اصل، به هیچ عنوان دارای زدگی، خش و ضرب‌دیدگی روی قوطی نیست و رویت این موارد، احتمال تقلبی‌بودن آن را بالا می‌برد. هم‌چنین تمامی نوشته‌ها و اطلاعات برچسب‌ها باید کاملا واضح، شفاف و یکپارچه باشند.

اگر به جعبه محتوی قوطی‌های روغن موتور هم دسترسی داشتید، بهتر است اطلاعات ثبت‌شده روی جعبه و بسته‌بندی روغن موتور را با یکدیگر مطابقت دهید. حتما چک کنید که شماره سریال روی لیبل با شماره سریال روی بسته‌بندی یکسان باشد.

می‌توانید ظاهر قوطی روغن موتور اصل و شماره سریال آن را هم در وبسایت معتبر شرکت تولیدکننده پیدا کنید. برچسب روی در قوطی روغن را هم بررسی کنید، زیرا ممکن است روغن موتور تقلبی را در قوطی و بسته‌بندی اصل به شما ارائه دهند. در این حالت تنها روش برای اطمینان، بررسی برچسب روی در و کیفیت ظرف روغن است که هیچ گونه فرورفتگی، خش و برآمدگی نداشته باشد. اگر از قبل روغن موتور اصل و مرغوبی را تهیه کرده‌اید و از عملکرد مناسب آن مطمئن هستید، پیشنهاد می‌کنیم تا بسته‌بندی آن را برای خرید نمونه مشابه همراه داشته باشید.

توجه به قیمت روغن موتور

هنگام خرید روغن موتور ممکن است با قیمت‌کردن از فروشگاه‌های مختلف، با دیدن برچسب و برند مشهور روی بسته‌بندی، به دنبال خرید ارزان‌ترین روغن موتور باشید. البته اختلاف جزئی در قیمت‌ها موردی ندارد، اما اگر به موارد مشابهی برخوردید که قیمت آن‌ها حتی کمتر از دو سوم نمونه‌های دیگر بود، بدانید که شما با روغن موتور تقلبی سروکار دارید! حتی اگر هزینه زیادی هم برای روغن موتور اصل پرداخت کنید، واقعا ارزش دارد؛ چرا که جلوی هزینه‌های گزاف و خیلی بیشتر را برای تعمیر موتور و قطعات آن می‌گیرد. یادتان باشد هیچ ارزانی بی‌دلیل نیست.

اشتراک گذاری

در whatsapp به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *